Arbuz - Jak uprawiać Arbuzy 0
Arbuz - Jak uprawiać Arbuzy

Przedstawiam fragment mojej książki o nazwie infouprawa JAK UPRAWIAĆ WARZYWA.
Aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy arbuza, polecam zakup mojej książki o uprawie warzyw. Zapraszam też na mój kanał na YouTube o nazwie infouprawa.

Poruszone tematy:
Stanowisko uprawy arbuza, wrażliwość arbuza, gdzie uprawiać arbuzy, gleba do uprawy arbuza, jak siać arbuzy, siew na rozsadę arbuza, głębokość siewu arbuza, wschody arbuza, produkcja rozsady w domu, podkiełkowanie nasion arbuza, podlewanie rozsady arbuza, hartowanie rozsady arbuza, ile trwa produkcja rozsady arbuza, sadzenie arbuza, podlewanie arbuza, chwasty przymrozki i ściółkowanie arbuza, temperatura do uprawy arbuza, nawożenie arbuza, zapylanie arbuza, pierwszy owoc, co zrobić aby arbuz szybciej dojrzał, arbuz F1, jak sprawdzić czy arbuz jest już gotowy do zbioru, zbiór arbuza, przykładowe choroby i szkodniki arbuza, uprawa arbuza po podporach, kilka innych dodatkowych informacji.


Kup książkę infouprawa JAK UPRAWIAĆ WARZYWA: Kliknij tutaj


STANOWISKO I GLEBA
Stanowisko do uprawy arbuza powinno być słoneczne i dobrze jakby było osłonięte od wiatru.
Wrażliwość: Arbuz jest wrażliwy na przymrozki.
Gdzie uprawiać arbuzy: Kawon można uprawiać w nieosłoniętym gruncie, jak również w szklarni, tunelu foliowym.
Wiele osób myśli, że nie da się uprawiać arbuza w nieosłoniętym gruncie. Jest to myślenie błędne. Co prawda kawon uprawiany w nieosłoniętym gruncie wyda z reguły mniejszy plon niż ten w tunelu/szklarni, ale już są odmiany (jak na przykład Rosario, Janosik, czy też Złoto Wolicy), które dobrze radzą sobie w nieosłoniętym gruncie. Nie bójcie się uprawiać tego warzywa bez osłon. Oczywiście arbuz nie jest łatwy w uprawie, wiele warzyw jest w tej uprawie łatwiejszych, ale przy korzystnej pogodzie, uprawa w nieosłoniętym gruncie, powinna się bardzo dobrze udać.
Jeśli chcesz uprawiać arbuz pod osłonami, to nie zapomnij o wietrzeniu, szczególnie w upalne dni.
Oprócz uprawy gruntowej roślinę można również uprawiać w pojemnikach. Ważne jednak żeby to była duża donica, polecam nie mniejszą niż 30 litrów.
Arbuz można uprawiać po gruncie, niektóre odmiany (o mniejszych owocach) można uprawiać po podporach (na przykład po płocie).
Gleba dla arbuza żyzna, próchnicza o pH 5,6-6,8. Roślina urośnie na wielu zwykłych glebach, ale warto zadbać o jakość gleby, dodając na przykład obornik, czy też kompost. Uprawa arbuza w pierwszym roku po oborniku.
Jeśli chcesz szybko punktowo poprawić jakość gleby, to polecam wykopać dołek i wsypać tam dobrej jakości ziemi uniwersalnej, czy też podłoża do warzyw. Można to zrobić bezpośrednio przed posadzeniem rośliny. Polecam również dać ze 2-3 garście obornika granulowanego pod korzeń. To znaczy dać obornik, zasypać go 1-2 cm warstwą ziemi i dopiero dać na to sadzonkę.

SIEW I SADZENIE ARBUZA
Jak siać arbuzy: Ja arbuz uprawiam z rozsady. Zdecydowanie polecam zrobienie rozsady, ale zdarza się, że uprawa z siewu wprost do gruntu również się powiedzie. Należy wtedy jednak zadbać o odpowiednią temperaturę i jeśli mamy uprawę w nieosłoniętym gruncie, to można zrobić mały tunelik, aby początkowo zwiększyć temperaturę arbuzowi. Można też przykryć glebę agrowłókniną białą.
Siew arbuza na rozsadę od marca do kwietnia.
Głębokość siewu arbuza 2 cm.
Wysiew: Siew po 1 nasionku do pojemników około 400-500 ml. Można też siać po 2-3 nasiona i później pozbyć się słabszych roślinek, odcinając je przy ziemi.
Wschody arbuza z reguły do tygodnia.
Najlepsza temperatura kiełkowania 25-30°C, później można zmniejszyć temperaturę o kilka stopni. Jeśli jednak sadzonka będzie trzymana od początku w trochę niższej temperaturze, to nie powinno się nic złego stać, tylko wschody zwykle będą chwilę dłużej trwały.
• W domu rozsada jest nawet trudna do zrobienia, szczególnie jeśli w pomieszczeniu jest bardzo ciepło i jest mało słońca.
Można zaryzykować nawet z robieniem rozsady w tunelu foliowym lub szklarni. Wtedy, jeśli zapowiadają chłodniejsze dni, warto przykryć rośliny na przykład agrowłókniną białą.
Podkiełkowanie nasion arbuza: Dobrym sposobem na szybsze wschody jest podkiełkowanie nasion arbuza. Nalewamy wodę letnią do szklanki. Wrzucamy nasionka do wody. Moczymy je około 2 godziny. Po tym czasie wyciągamy nasionka, wkładamy je pojedynczo (można też po kilka sztuk, ale ja preferuję pojedynczo) w wilgotny papier toaletowy lub ręcznikowy, który zawijamy na 2 części, tak aby nasionko było z każdej strony przykryte papierem. Całość wkładamy do woreczka strunowego, który później zamykamy. Woreczek umieszczamy w ciepłe miejsce, na przykład blisko grzejnika, dekodera. Około 2-4 dni później nasionka powinny wykiełkować. Teraz można siać nasionko na rozsadę. Przy takiej uprawie należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby do momentu wschodów, nie przesuszyć gleby. Dlaczego można podkiełkować nasiona? Aby wschody były szybsze i pewniejsze.
Podlewanie rozsady arbuza: Rozsadę podlewaj tak, aby gleba była lekko wilgotna.
Hartowanie arbuza: Polecam zahartować rozsadę 10 dni przed sadzeniem, obniżając stopniowo temperaturę i mniej podlewając. Ja robiąc rozsadę w tunelu, trochę zmniejszam podlewanie.
Produkcja rozsady trwa lekko ponad miesiąc, do 1,5 miesiąca. Arbuz powinien mieć minimum jeden dobrze rozwinięty liść właściwy.

Pozostałe tematy poruszone w książce:
SIEW I SADZENIE
• Sadzenie rozsady do szklarni, tunelu (kiedy).
• Sadzenie rozsady do nieosłoniętego gruntu (kiedy).
• Jak sadzić arbuz.
• Rozstaw sadzenia arbuza.
PRZEBIEG UPRAWY PO POSADZENIU
• Podlewanie arbuza.
• Chwasty, przymrozki i ściółkowanie arbuza.
• Temperatura uprawy arbuza.
• Nawożenie arbuza.
• Zapylanie arbuza.
• Czy usuwać pierwszy owoc arbuza.
• Co zrobić, aby arbuz szybciej dojrzał.
• Arbuz F1.
• Jak sprawdzić, czy arbuz jest już gotowy do zbioru.
• Zbiór arbuza kiedy.
DODATKOWE INFORMACJE
• Przykładowe choroby i szkodniki.
• Różne dodatkowe informacje.
• Uprawa arbuza po podporach.

To był fragment mojej książki. Serdecznie zachęcam do jej zakupu. Przeczytaj więcej informacji o książce, klikając tutaj.


Przydatne filmiki o uprawie arbuza:

Uprawa Arbuza w Praktyce - KOMPLETNY FILMIK


Jak i kiedy siać Arbuzy na Rozsadę | Rozsada Arbuza - Siew


Sadzenie Arbuza KROK po KROKU | Jak uprawiać Arbuzy


Zapylanie Arbuza, Korzeń z pędu Dyni | Uprawa Arbuza i Dyni w Polsce

 


Arbuz NIE OWOCUJE - co się dzieje ? Uprawa Arbuza w Polsce


NAJWAŻNIEJSZA Pielęgnacja Arbuza Latem


ARBUZ DOJRZAŁY ? - Kiedy zbierać arbuzy


Pierwszy Arbuz zebrany! Co wpływa na wielkość owocu Arbuza?


Czy Arbuz zdąży dojrzeć? Co zrobić aby Arbuz szybciej dojrzał?


Takie Arbuzy w Polsce ! Koniec uprawy Arbuza


Czy uprawa Arbuza w gruncie bez osłon w Polsce jest możliwa ?


Uprawa w PRAKTYCE | Arbuz i Melon w gruncie w Polsce


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl